Blog Yazıları

Responsiv (Duyarlı) Web Tasarımı Nedir?

Duyarlı web tasarımı, tasarımı boyutlarına ve çözünürlüklerine göre farklı ekranlara göre otomatik olarak ayarlayan kod kullanır. Kullanıcıların, ister geniş bir masaüstü monitörde ister küçük bir mobil ekranda görüntülesinler, bir web sayfasını sorunsuz bir şekilde deneyimlemelerini sağlayan şey budur.

Örneğin, birkaç sütundan oluşan büyük bir web sitesi başlığı, ziyaretçinin metni okumasını ve grafikleri görüntülemesini kolaylaştırmak için bir mobil cihazda dikey olarak istiflenmiş birkaç bloğa ayrılacaktır.

Bunun aksine, web sitesi tasarımı statik olsaydı, web sayfasının, başlığın tüm sütunlarının yatay olarak yan yana kalacağı yapısını korurdu.

Duyarlı web tasarımı, yalnızca mevcut cihazları değil, aynı zamanda teknoloji ilerlemeye devam ettikçe piyasaya sürülecek tüm yeni araçları da barındırır. Ayrıca, siteye nereden eriştiklerine bağlı olarak, onları web sitesinin doğru sürümüne yönlendirmek için kullanıcının konumunu da dikkate alır.

Responsiv (Duyarlı) Tasarım Neden Önemli?

Peki duyarlı bir web tasarımına sahip olmak tam olarak neden önemlidir? Elbette daha karmaşık bir geliştirme süreci gerektirir ve web tasarım maliyetini etkiler , ancak geri dönüş çabaya değer mi? Web sitenizle belirli bir cihazı hedeflemediğiniz sürece cevap kesin bir evettir.

Çevrimiçi aramaların çoğu cep telefonlarından yapılıyor, ancak kullanıcıların %41,5’i çevrimiçi gezinmek için hâlâ masaüstü bilgisayarları ve %2,7’si tabletleri kullanıyor. Tüm odağı gadget’lardan yalnızca birine vermek ve geri kalanını göz ardı etmek, web trafiğinin büyük bir bölümünü atladığınız anlamına gelir .

Duyarlı bir web tasarımı, sitenizin her tür cihazda eşit derecede pratik olmasını sağlar ve piyasaya yeni bir popüler gadget sunulduğunda kullanılabilirliğini kaybetmez. Cihaz hiyerarşisi her değiştiğinde yeniden tasarım sürecinden geçmekten kaçınmanıza yardımcı olarak geleceğin teknolojisine hazırlıklı olmanızı sağlar.

Buna ek olarak, duyarlı bir web tasarımı, botların aynı web içeriğinin birden çok sürümünü taramak yerine tek bir URL üzerinden bir web sitesini taramasını kolaylaştırır. Bu, Google’ın web sayfasını düzgün bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur ve mektuba üst sıralarda yer alma şansı verir.

Cihaz türlerinin yanı sıra, gerçekten duyarlı bir web sitesi oluştururken dikkate alınması gereken çeşitli web tarayıcıları da vardır. Hedef kitlenizin hangi tarayıcıyı kullanmayı sevdiğini bilmek yararlıdır ve tarayıcı tercihleri ​​arasında bir ayrım varsa, web sitenizin kullanılan tüm tarayıcılarla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Duyarlı web tasarımı, web sitesi düzenini farklı ekran boyutlarına göre ayarlamak için bir dizi teknik uygulayarak konukların siteyi her türlü cihazda rahatça kullanmasına olanak tanır. Bu esneklik, medya sorguları, esnek görüntüler ve akıcı ızgaralar aracılığıyla elde edilir.

Gadget’lar çok hızlı değişir ve web sitenizin kullanılabilirliğini uzun vadede korumak istiyorsanız duyarlı bir web tasarımına ihtiyacınız olacaktır.

Esresoft, müşteri odaklı ve inovatif çözümleriyle trendleri takip edip web sitelerinizi duyarlı hale getirerek dijital dünyada markanızın ve şirketinizin değerini yükseltir.

Related Posts