Web Tasarım

Şirketinize ve markanıza değer katan tasarımlar yapıyoruz.

Web sitenizin kalitesi sizin dijital dünyada ne kadar değerli olduğunuzun göstergesidir.

İlk izlenimler gerçekten önemlidir. İnternette güçlü bir varlığınız yoksa, markanız değer kaybediyor demektir.

Markanız için internette arama yapan ve kayda değer şey bulamayan potansiyel müşteriler, işinizi kaybettiğinizi düşünebilir. Arayıp ortalamanın altında bir şey bulurlarsa, şirketinizi veya ürününüzle pek ilgilenmediğiniz izlenimine kapılırlar. Web tasarımınızı doğru yaparak web sitenizde başlayan her ilişkiyi harika hale getirin.

Etkili bir web sitesi tasarımı, ziyaretçinin ilgisini çekerken aynı zamanda güçlü bir marka hikayesine de sahip olması gerekir. Başarılı web siteleri; hem tasarım hem işlevsellik  hem de içerik olarak ziyaretçilerine etkileyici bir dijital deneyim sunmalıdır.

Tutarlılık, renkler, tipografi, görseller, basitlik ve işlevsellik gibi birçok faktör iyi bir web sitesi tasarımına katkıda bulunur.

Bir web sitesi tasarlarken, nasıl algılanacağına katkıda bulunacak birçok temel faktör vardır. İyi tasarlanmış bir web sitesi, güven oluşturmaya yardımcı olabilir ve ziyaretçileri harekete geçmeye yönlendirebilir. Harika bir kullanıcı deneyimi oluşturmak, web sitenizin tasarımının kullanılabilirlik (biçim ve estetik) ve kullanımının ne kadar kolay olduğu (işlevsellik) için optimize edildiğinden emin olmayı içerir.

İyi Bir Web Tasarımın Sahip Olması Gereken Özellikler:

1-Web sitesinin amacı

Web sitenizin kullanıcının ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Tüm sayfalarda basit ve net bir amaca sahip olmak, kullanıcının sunduğunuz şeyle etkileşime girmesine yardımcı olacaktır. Web sitenizin amacı nedir? ‘Nasıl rehberlik edilir’ gibi pratik bilgiler mi veriyorsunuz? Spor haberleri gibi bir eğlence sitesi mi yoksa kullanıcıya bir ürün mü satıyorsunuz? Web sitelerinin birçok farklı amacı olabilir, ancak tüm web sitelerinde ortak olan temel amaçlar vardır;

a-Uzmanlığı Tanımlamak

b-İtibarınızı Oluşturma

c-Potansiyel Müşteri Yaratmak

d-Satış ve Bakım Sonrası

2-Basitlik

Sadelik, kullanıcı deneyimini ve web sitenizin kullanılabilirliğini göz önünde bulundurduğunuzda gitmenin en iyi yoludur. Aşağıda, tasarım yoluyla sadeliğe ulaşmanın yolları verilmiştir.

Renk Tip Görüntü
Renk, mesajları iletme ve duygusal tepkiler uyandırma gücüne sahiptir. Markanıza uyan bir renk paleti bulmak, müşterinizin markanıza yönelik davranışını etkilemenizi sağlayacaktır. Renk seçimini 5’ten az renkle sınırlı tutun. Tamamlayıcı renkler çok iyi çalışır. Hoş renk kombinasyonları, müşteri bağlılığını artırır ve kullanıcının kendini iyi hissetmesini sağlar. Tipografinin web sitenizde oynayacağı önemli bir rol vardır. Dikkat çeker ve marka sesinin görsel yorumu olarak çalışır. Yazı karakterleri okunaklı olmalı ve web sitesinde en fazla 3 farklı yazı tipi kullanılmalıdır. Görüntü, iletişimde kullanılan her görsel unsurdur. Buna fotoğraf, illüstrasyon, video ve her türlü grafik dahildir. Tüm görüntüler etkileyici olmalı ve şirketin ruhunu yakalamalı ve marka kişiliğinin vücut bulmuş hali olarak hareket etmelidir. Web sitelerinde tükettiğimiz ilk bilgilerin çoğu görseldir ve ilk izlenim olarak, ziyaretçilerin zihninde profesyonellik ve güvenilirlik izlenimi oluşturmak için yüksek kaliteli görsellerin kullanılması önemlidir.

3-Navigayon

Navigasyon, ziyaretçilerin etkileşimde bulunduğu ve aradıklarını buldukları web sitelerinde kullanılan yön bulma sistemidir. Web sitesinde gezinme, ziyaretçileri elde tutmanın anahtarıdır. Web sitesinde gezinme kafa karıştırıcıysa, ziyaretçiler pes edecek ve ihtiyaç duyduklarını başka bir yerde bulacaktır. Gezinmeyi her sayfada basit, sezgisel ve tutarlı tutmak çok önemlidir.

4-F Şekilli desen okuma

F tabanlı kalıp, ziyaretçilerin bir web sitesinde metin taramanın en yaygın yoludur. Göz izleme araştırmaları, insanların gördüklerinin çoğunun ekranın üst ve sol bölgelerinde olduğunu bulmuştur. F şeklindeki düzen, Batı’daki doğal okuma düzenimizi taklit eder (soldan sağa ve yukarıdan aşağıya). Etkili bir şekilde tasarlanmış bir web sitesi, okuyucunun sayfayı doğal olarak tarama modeliyle çalışacaktır.

5- Görsel hiyerarşi

Görsel hiyerarşi, öğelerin önem sırasına göre düzenlenmesidir. Bu, boyut, renk, görüntü, kontrast, tipografi, boşluk, doku ve stille yapılır. Görsel hiyerarşinin en önemli işlevlerinden biri odak noktası oluşturmaktır; bu, ziyaretçilere en önemli bilgilerin nerede olduğunu gösterir.

6- İçerik

Etkili bir web sitesi hem harika bir tasarıma hem de harika içeriğe sahiptir. Etkileyici bir dil kullanarak harika içerik, ziyaretçileri müşteriye dönüştürerek çekebilir ve etkileyebilir.

7- Yükleme süresi

Bir web sitesinin yüklenmesini beklemek ziyaretçi kaybına neden olur. Web ziyaretçilerinin yaklaşık yarısı, bir sitenin 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekler ve potansiyel olarak yüklenmeyen bir siteyi 3 saniye içinde terk eder. Resim boyutlarını optimize etmek, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

8- Mobil uyumlu

Daha fazla kişi web’de gezinmek için telefonlarını veya diğer cihazlarını kullanıyor. Web sitenizi, web sitenizin farklı ekranlara uyum sağlayabileceği duyarlı bir düzen ile oluşturmayı düşünmek önemlidir.