Blog Yazıları

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, her büyüklükteki işletmenin potansiyel müşterilere ve müşterilere ulaşması için güçlü bir yoldur. İnsanlar sosyal medyada markaları keşfediyor, hakkında bilgi alıyor, takip ediyor ve alışveriş yapıyor, bu nedenle Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi platformlarda değilseniz çok şey kaçırıyorsunuz! Sosyal medyada harika pazarlama, sadık marka savunucuları oluşturarak ve hatta olası satışları ve satışları artırarak işinize olağanüstü bir başarı getirebilir.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama ve marka hedeflerinize ulaşmak için popüler sosyal medya ağlarının gücünden yararlanan bir dijital pazarlama biçimidir . Ancak bu sadece ticari hesaplar oluşturmak ve canınız istediğinde paylaşım yapmakla ilgili değil. Sosyal medya pazarlaması, ölçülebilir hedeflere sahip gelişen bir strateji gerektirir ve şunları içerir:

 • Profillerinizi korumak ve optimize etmek.
 • Markanızı temsil eden ve alakalı bir kitleyi çeken resimler, videolar, hikayeler ve canlı videolar yayınlamak.
 • Yorumlara, paylaşımlara ve beğenilere yanıt vermek ve itibarınızı izlemek.
 • Markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak için takipçileri, müşterileri ve etkileyicileri takip edin ve onlarla etkileşim kurun.

Sosyal medya pazarlaması , işletmenizin yüksek oranda hedeflenmiş büyük hacimli kullanıcıların önünde görünmesi için ödeme yapabileceğiniz ücretli sosyal medya reklamcılığını da içerir.

Sosyal medya pazarlamasının faydaları

Bu kadar yaygın kullanım ve çok yönlülük ile sosyal medya, günümüzde işletmenizi pazarlamak için en etkili ücretsiz kanallardan biridir. Sosyal medya pazarlamasının belirli faydalarından bazıları şunlardır:

 • İşinizi insanlaştırın: Sosyal medya, işletmenizi pazarınızda aktif bir katılımcıya dönüştürmenizi sağlar. Profiliniz, gönderileriniz ve kullanıcılarla etkileşimleriniz, kitlenizin aşina olabileceği, bağlantı kurabileceği ve güvenebileceği, cana yakın bir kişilik oluşturur.
 • Trafiği artırın: Profilinizdeki bağlantı, yayınlarınızdaki blog gönderisi bağlantıları ve reklamlarınız arasında, sosyal medya, web sitenize gelen trafiği artırmak için ziyaretçileri müşteriye dönüştürebileceğiniz en iyi kanaldır. Artı, sosyal sinyaller dolaylı bir SEO faktörüdür.
 • Potansiyel müşteriler oluşturun: Instagram/Facebook mağazaları, doğrudan mesajlaşma, profillerdeki harekete geçirici mesaj düğmeleri ve randevu alma özellikleri gibi özellikler aracılığıyla doğrudan bu platformlarda potansiyel müşteriler ve dönüşümler oluşturabilirsiniz.
 • Marka farkındalığını artırın: Sosyal medya platformlarının görsel doğası, görsel kimliğinizi geniş kitleler arasında oluşturmanıza ve marka bilinirliğini artırmanıza olanak tanır . Ve daha iyi marka bilinirliği, diğer tüm kampanyalarınızda daha iyi sonuçlar anlamına gelir.
 • İlişkiler kurun: Bu platformlar, takipçilerinizle ağ kurabileceğiniz, geri bildirim toplayabileceğiniz, tartışmalar düzenleyebileceğiniz ve bireylerle doğrudan bağlantı kurabileceğiniz hem doğrudan hem de dolaylı iletişim hatları açar.

Kitleniz sosyal medya ağlarında ne kadar büyük ve etkileşimli olursa, pazarlama hedeflerinize ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Sosyal medya pazarlama istatistikleri

 • Ortalama bir Amerikalı yetişkin her gün sosyal medyada 2,25 saat harcıyor.
 • Sosyal medyada bir işletmeyle ilgili olumlu bir deneyime sahip olan kişilerin %70’inden fazlası , bu işletmeyi ağlarına önerecektir.
 • Facebook kullanıcıları her ay ortalama 12 Facebook reklamına tıklıyor .
 • İnsanların %81’i Instagram’ı ürün ve hizmetleri araştırmak için kullanıyor.
 • Twitter kullanıcılarının yaklaşık %80’i , tweet’lerine yanıt aldıklarında bir işletme hakkında daha olumlu hissediyorlar.
 • LinkedIn’deki 5 kişiden 4’ü iş kararlarını yönlendiriyor.
 • TikTok kullanıcılarının %46’sı , başka herhangi bir dikkat dağıtmadan uygulamaya katılıyor.

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisinin temelleri

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi her işletme için farklı görünebilir, ancak hepsinin ortak noktaları şunlardır:

 • Kitlenizin bilgisi: Hangi platformları kullandıkları, ne zaman ve neden kullandıkları, hangi içeriği sevdikleri, başka kimleri takip ettikleri ve daha fazlası.
 • Marka kimliği: Kitlenize iletmek istediğiniz mesaj nedir? İçeriğinizi görüntülerken nasıl hissetmelerini istersiniz?
 • İçerik stratejisi: Sosyal medyada bir miktar kendiliğindenlik olsa da, tutarlı bir sese sahip olabilmek ve düzenli olarak kaliteli içerik üretebilmek için yapılandırılmış bir içerik stratejisine ihtiyacınız olacak.
 • Analizler: Kime ulaştığınız, paylaşılacak doğru içerik, yayınlanacak en iyi zamanlar ve daha fazlası dahil olmak üzere ölçülebilir içgörüler stratejinizi bilgilendirir .
 • Düzenli aktivite: Sosyal medya gerçek zamanlı bir platformdur. İşinizi büyütmek için kullanmak istiyorsanız, düzenli olarak gönderi paylaşmanız, işletmenizle olan ilişkileri takip etmeniz, tekrar etkileşim kurmanız, trendlere ayak uydurmanız ve doğru profilleri korumanız gerekir.
 • Gelen yaklaşım: İşletmenizi tanıtmak için sosyal medyayı kullanmayın. Yararlı ve ilgi çekici içerikler aracılığıyla değer katmaya ve çevrenizdekileri oluşturmaya odaklanın. Bu da işletmenizi organik olarak tanıtacak ve diğerleri sizin için tanıtacaktır.

Sosyal medya pazarlama planınızı oluşturma

Artık bir sosyal medya pazarlama stratejisinin temellerini bildiğinize göre, onu eyleme geçirme zamanı. Sosyal medya pazarlama planınız, stratejinizi gerçekleştirmenin yol haritasıdır. Başarınızı ölçebilmeniz ve kaynaklarınızı akıllıca harcadığınızdan emin olabilmeniz için çabalarınızın çevresine bir yapı koyar. Sosyal medya pazarlama planınızı şu şekilde oluşturabilirsiniz :

 1. Platformlarınızı seçin: Hedef kitlenize, sektörünüz için popüler olan platformlara ve bant genişliğinize göre seçim yapın. Yalnızca aktif olarak ayak uydurabileceğiniz sayıda platform alın. Her zaman bir tanesiyle başlayabilir ve sonra alıştıkça daha yavaş ekleyebilirsiniz.
 2. Hedefler belirleyin: Bunlar, bir ay boyunca günde bir kez gönderi yayınlamak, profillerinizi oluşturmak veya rekabet analizi yapmak gibi basit ve başlangıç ​​için göreve benzer olmalıdır . Bir kez bir ritme girip içgörüler topladığınızda, takipçi sayınızı %X oranında artırmak veya ayda X [kitlenizin beğendiğini bulduğunuz içerik türleri] yayınlamak gibi daha spesifik ve stratejik hedefler belirleyebilirsiniz.
 3. Düzenli olarak raporlayın ve düzenleyin: Hangi gönderilerin en çok etkileşimi oluşturduğunu, daha fazla takipçi alıp almadığınızı belirlemek ve hedef kitlenizin demografisini görmek için her platformun analitiğini kullanın. Neyin işe yaradığını kullanın ve ölçeklendirin ve neyin işe yaramadığını karıştırın.

 

Related Posts