Blog Yazıları

İşletmeniz için sosyal medya reklamcılığının 7 avantajı

Sosyal medya son yıllarda dünyayı kasıp kavurdu. Bu amaçla, hedef kitlenizle gerçekten bağlantı kurmak istiyorsanız, işletmenizin sosyal medyada hem var olması hem de aktif olması önemlidir.

Araştırmaya göre yaklaşık 4.14 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu, dünya nüfusunun %53’ü ve 4,66 milyar internet kullanıcısının %88,9’u.

Her gün Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanan bu kadar çok insan varken, sosyal medya reklamcılığı, kaçırmak istemeyeceğiniz bir pazarlama stratejisidir.

Yalnızca Birleşik Krallık’ta, 2019’da sosyal medya reklamlarına 2,76 milyar Sterlin (3,38 milyar ABD Doları) harcandığı bildirildi. Sosyal medya reklam harcamalarında yıldan yıla % 20’lik bir artışla Birleşik Krallık’taki birçok işletmenin potansiyele değer verdiği açık.

İster Tik Tok’ta gençleri hedeflemek, ister Twitter’da Y kuşağına kendinizi tanıtmak isteyin, başarı işletmeniz için en iyi sosyal medya reklam stratejisini geliştirmekte yatar. Bunu yapabilmek için sosyal medya reklamcılığının avantajlarını ve bunların işinize nasıl uygulanabileceğini anlamanız gerekir.

Sosyal medya reklamcılığının birçok avantajı vardır. Sosyal medya reklamları daha geniş pazarlama stratejinizin bir parçası değilse, daha fazla kişiye ulaşma, daha yüksek dönüşüm elde etme ve daha yüksek müşteri memnuniyeti seviyeleri sağlama fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz.

1. Artan marka bilinirliği

İşletmenizi, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sosyal medyada tanıtarak, marka bilinirliğini en başından artırıyorsunuz.

Tıklamalar ve dönüşümler devreye girmeden önce bile, sosyal medya reklamlarını kullanarak markanızı milyonlarca kişiye tanıtıyorsunuz.

İnsanların sosyal medya akışlarında “sponsorlu” bir etiketle görünmek veya bir YouTube videosunun önünde görünmek, markanızın görünürlüğünü artırmak için harikalar yaratabilir ve işletmenizin bilinçaltında olsa bile insanların zihninde taze kalmasına yardımcı olabilir.

Marka bilinirliğinizi artırmanın elbette işletmeniz için birçok faydası vardır. İster sektörünüzde yeni olun, ister köklü bir marka olun, sosyal medya reklamcılığının bu artan gösterimi, işletmeniz için yeni olası satışlar ve daha yüksek dönüşümlerle sonuçlanabilir.

Ücretli sosyal medya stratejinizin bir parçası olarak bir Bilinirlik kampanyası yayınlamayı seçerseniz, hedefinize en uygun reklam biçimini seçtiğinizden emin olun. Bir araştırmaya göre, kullanıcıların %76’sı YouTube videolarını izlerken reklamları alışkanlıkla atlıyor.

Bu nedenle, YouTube reklamları sosyal medya kampanya stratejinizin bir parçasını oluşturuyorsa, marka bilinirliğinizi artırmanıza gerçekten yardımcı olması için atlanamayan yayın içi reklamları tercih etmek isteyebilirsiniz.

2. Geliştirilmiş marka sadakati

Müşterilerinizle sosyal medyada etkileşim kurmak, işletmenizin sadık bir müşteri tabanı geliştirmesine yardımcı olabilir. Sosyal medya reklamcılığı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmaktan daha fazlasıdır. Hedef kitlenizle bağlantı kurma ve anlamlı bağlantılar geliştirme fırsatı sunar.

Sosyal medya reklamcılığı, sosyal kanıtlamanın harika bir gösterimi olabilir ve bu da marka bağlılığını artırabilir ve bir kerelik ziyaretçileri ömür boyu müşterilere dönüştürebilir.

Müşteri memnuniyetini göstermek için müşteri referanslarını veya örnek olay incelemelerini paylaşmak için sosyal medya reklamcılığını kullanabilirsiniz.

Sosyal medyada yeniden pazarlama reklamlarını kullanmak, ürünlerinizin müşterilerinizin ve web sitesi ziyaretçilerinin zihninde ön planda kalmasını sağlayarak marka sadakatini daha da artırabilir.

3. Daha yüksek dönüşüm oranları

Sosyal medya reklamcılığı, işletmenizin daha fazla dönüşüm elde etmesine yardımcı olabilir. Hatta Dijital 2020 raporunda ankete katılan kişilerin % 27’si sosyal medya reklamları aracılığıyla yeni marka ve ürünler bulduklarını belirtti.

Sosyal medya reklamcılığı ile dönüşüm oranınızı artırmanın birkaç yolu vardır. Facebook Reklam Yöneticisi ve LinkedIn Kampanya Yöneticisi gibi reklam platformları, reklam kampanyalarınız için ayrıntılı kitle hedefleme ölçümleri oluşturmanıza olanak tanır. Bunu yaparak, sosyal medya reklamlarınızın, söyleyecekleriniz veya sunduğunuz şeylerle ilgilenmesi muhtemel kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak sosyal medya reklamlarının dönüşümleri artırmasının tek yolu bu değil. Yeniden hedeflenen sosyal medya reklam kampanyaları kurarak, sıcak müşteri adaylarını da besleyebilir ve onları işletmenizle yeniden etkileşime geçmeye teşvik edebilirsiniz.

Yeniden pazarlama sosyal medya kampanyaları, dönüşümleri artırmak için başka bir güçlü araçtır. Örneğin, e-ticaret işletme sahipleri, Facebook ve Instagram’da alışveriş sepetlerini terk eden web sitesi ziyaretçilerini web sitesini tekrar ziyaret etmeye ve satın alma işlemlerini tamamlamaya teşvik eden yeniden hedefleme reklamları yayınlayabilir.

Facebook  çalışması bir dizi resim reklamın, reklam verene trafik çekmede diğer reklam biçimlerinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle, hedefiniz site içi satışları artırmak için web sitenize trafik çekmekse, bir dizi Resim reklamdan oluşan bir reklam hunisi oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Snapchat’te Filtreler ve Lensler, kullanıcıların eğlenirken sizi kendi takipçilerine tanıtmalarını sağlamanın harika bir yoludur. Bu reklam biçimleri, marka bilinirliği oluşturan ve işletmenizin her zamankinden daha fazla göze çarpmasını sağlayan paylaşılabilir içerik oluşturmanın harika bir yoludur.

Sosyal medya hakkında hatırlanması gereken en önemli şey sosyal olmaktır  hem ilgi çekici hem de hedef kitlenizle alakalı içerik oluşturun; insanlar doğal olarak markanızı hatırlayacak, içeriğinizi yeniden paylaşacak ve sizi takipçilerine, arkadaşlarına ve ailelerine önerecektir. Markanızın paylaşılabilir ücretli içerik oluşturduğundan emin olarak, web sitenize daha fazla trafik çekebilecek ve dönüşümleri iyileştirebileceksiniz.

Web sitesi trafiğini artırmak ve dönüşümleri artırmak söz konusu olduğunda, sosyal medya reklamcılığı başlamak için avantajlı bir yer olabilir.

4. İşletmeniz için olası satışları artırın

Bildiğiniz gibi, sosyal medya reklamcılığı, işletmenizi daha fazla kişinin önüne çıkarmanın ve müşteri tabanınızı genişletmenin harika bir yoludur.

Belirli olası satış yaratma reklam kampanyaları yürüterek, işletmeniz için sosyal medya reklamcılığının avantajlarından gerçekten yararlanabilirsiniz.

Facebook’un mesajlaşma reklamları ve olası satış yaratma reklamları, daha fazla olası satış elde etmek isteyen müşterilerle yüz yüze görüşen işletmeler için ideal bir çözümdür. Birkaç örnek vermek gerekirse, insanları çevrimiçi etkinliğinize kaydolmaya teşvik etmek, bir ürün lansmanından önce e-posta listenizi büyütmek veya gelecekteki pazarlama için müşteri bilgileri toplamak için Facebook’ta olası satış yaratma reklamlarını kullanabilirsiniz.

Bu arada, LinkedIn reklamcılığı, B2B işletmeleri için güçlü bir potansiyel müşteri edinme aracı olabilir.

İster distribütörlerle bağlantı kurmak isteyen bir e-ticaret markası olun, ister müşteri tabanınızı artırmayı uman bir şirket olun, LinkedIn’in sosyal medya reklam stratejinizin bir parçasını oluşturmasını isteyeceksiniz.

LinkedIn’deki sponsorlu InMail reklamları, hedef kitlenizle onların gelen kutusunda bağlantı kurmanıza yardımcı olur; bu, doğrudan sosyal medya reklamlarınızdan kaliteli müşteri adayları toplamak için güçlü bir reklam taktiğidir.

5. Düşük maliyetli reklamcılık

Sosyal medya reklamcılığı söz konusu olduğunda, en büyük endişeniz “bunun maliyeti ne olacak?” olabilir. İyi haber şu ki, sosyal medya reklamcılığı işletmeniz için uygun maliyetli bir çözüm olabilir.

Çoğu sosyal medya reklam modeli, tıklama başına ödeme veya görüntüleme başına ödeme esasına göre çalışır, yani yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında veya video reklamınızı görüntülediğinde ödeme yaparsınız. Sonuç olarak, reklam maliyetlerinizi düşük tutabilir ve yalnızca birisi harekete geçtiğinde ödeme yapabilirsiniz.

Wordstream’e göre, Facebook reklamcılığının ortalama tıklama başına maliyeti tüm sektörlerde 1,68 ABD dolarıdır ve Yiyecek ve İçecek sektörü, tıklama başına ortalama 0,42 ABD doları ile en ucuz sektördür. Ortalama tıklama başına maliyetlerin çok düşük olması nedeniyle, sosyal medyada reklam vermek, bütçenizi tüketmeden pazarlama çabalarınızı artırmanın gerçekten etkili bir yolu olabilir.

6. Kullanıcı dostu arayüz

Sosyal medyada reklam vermek korkutucu olmak zorunda değil. Çoğu sosyal medya devi, kullanıcı dostu bir reklam platformu sunar.

Reklam kampanyalarınızı, Facebook ve Instagram reklamlarınız için Facebook Reklam Yöneticisi veya LinkedIn reklamlarınız için Kampanya Yöneticisi gibi reklam yöneticileri aracılığıyla yöneterek, reklamlarınızın hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu platformların çoğu, bir hedef seçmekten hedef kitle gereksinimlerinizi girmeye ve bütçenizi belirlemeye kadar reklam kampanyanızı oluşturmanın her adımında size yol gösterecektir.

Ardından, reklamlarınızı yayınlama zamanı geldiğinde, reklam performansını kolayca izleyebilir ve reklamlarınızı başarı için en iyi şekilde nasıl optimize edeceğiniz konusunda bilinçli kararlar vermek için bu içgörüleri kullanabilirsiniz.

Bazı reklam platformları, ücretli sosyal medya kampanyalarınızı yönetme kolaylığını gerçekten artırmak için özel raporlar ve kurallar oluşturmanıza da izin verir. Birden fazla şapka giyen bir pazarlamacıysanız, bu, sosyal medya reklamcılığının minnettar olacağınız bir avantajıdır.

7. Derinlemesine analitik

Son olarak, sosyal medya reklamcılığının bir başka avantajı da, herhangi bir pazarlamacının hayali olan, sizin de aynı fikirde olacağınıza eminiz, çok sayıda analitik ve istatistiğe erişime sahip olmasıdır!

Kampanyalarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini ve geçmiş kampanyaların nasıl performans gösterdiğini neredeyse anında görebilirsiniz. Bu, gelecekteki kampanyalarınızı mümkün olduğunca başarılı olacak şekilde uyarlamanıza ve aynı zamanda canlı kampanyaları optimize etmenize ve kampanyalarınızı hassaslaştırmak için A/B testleri geliştirmenize olanak tanır.

Sosyal medya reklam analitiğinin faydaları burada bitmiyor. Bu reklamcılık içgörülerini, işletmenizin diğer alanlarını iyileştirmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, sosyal medya reklamlarınız, hedef müşterilerinizin çevrimiçi görmeyi sevdiğini bildiğiniz organik içerik oluşturmanıza olanak tanıyarak size marka duyarlılığının iyi bir göstergesi olabilir.

Sosyal medya reklamcılığının dezavantajları

Herhangi bir pazarlama aracında olduğu gibi, sosyal medya reklamcılığının da bazı dezavantajları vardır. Ancak, bunlar çok nadirdir.

Yeni başlayanlar için, göründüğü kadar kolay değil, bu nedenle pazarlama ekibinizin genç üyeleri için bunaltıcı olabilir. Başarılı sosyal medya reklam kampanyaları geliştirmek tam bir uzmanlık alanıdır, yani ne yaptığını bilen birini sorumlu tuttuğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu, elbette, kolayca dış kaynak olarak kullanabileceğiniz bir şeydir.

Ayrıca, sosyal medya reklamcılığı herkes tarafından erişilebilir olduğundan, diğer şirketlerle dikkat çekmek için rekabet edeceksiniz. Bunu bir dezavantaj olarak görmek yerine, sizi diğerlerinden ayıracak bir şey yapmak için bir fırsat olarak görebilirsiniz – cesur olun ve kampanyalarınızdan keyif alın.

Yazının orjinali için : https://www.commonground.digital/paid-social/7-advantages-of-social-media-advertising-for-your-business/

Related Posts