Blog Yazıları

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Hikayenizi, vizyonunuzu ve özel yönlerinizi yansıtan kurumsal kimliğinizi tasarlıyoruz .

Kurumsal kimlik, markanızın tutarlı olmasını ve içeriğinizin etkili olmasını sağlayarak markanızı daha akılda kalıcı kılar.

Kurumsal kimliğiniz marka hikayenizi anlatır. Hikayeniz karakterinizi yansıtır. Her ayrıntı marka imajınızdır. Kurumsal kimliğinizi tasarlarken çeşitli aksiyonlar geliştiriyor ve aldığımız geri dönüşleri değerlendirerek çalışmalarınıza yön veriyoruz. İlham veren keşiflerimizle gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda kurumsal kimliğinizi daha kararlı bir şekilde şekillendiriyoruz.

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik, işletmenizin kendisini nasıl   sunduğunu özetler; örneğin görseller, şablonlu tasarımlar, marka renkleri, marka yönergeleri ve daha fazlası.

Şimdi, unutmayın, güçlü bir kurumsal kimliği sağlamanın temel bir bileşeni, çalışanlarınızın omuzlarına düşer – aynı zamanda şirket kültürü olarak da bilinir. Hem sahiplenme hem de bir markadaki en iyiyi ortaya çıkarma arzusu ile dolu güçlü bir iç kültüre sahip olmak, oldukça doğal olarak güçlü bir kurumsal kültür ve kimlik geliştirir.

Ancak çoğu zaman insanlar kurumsal kimliği marka kimliğiyle karıştırır, ancak kesinlikle aynı şey değildirler. Marka kimliği, müşterilerin işletmenizin sunumunu nasıl   algıladıklarını özetler.

Marka, bir kuruluşu diğerinden ayıran bir özellik veya bir dizi özelliktir. Bir marka tipik olarak bir isim, kısa açıklama, logo veya sembol, tasarım, marka sesi ve daha fazlasından oluşur.

O halde marka kimliği, markanızın kişiliğine ve müşterilere ilettiğiniz değerlere odaklanan markalaşma yönüdür .

Kimliğinizi Şekillendirin Yoksa O Sizi Şekillendirir

Her kuruluş yaşayan, nefes alan, sürekli büyüyen, değişen ve dış etkilere yanıt veren bir varlıktır. Bu nedenle, kuruluşunuzun kurumsal kültürünün marka bilinci oluşturma ve stratejisiyle nasıl ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu görmek kolaydır. Ne yazık ki birçok şirket, bir kriz onları sert bir gerçekle yüzleşmeye zorlayana kadar kurumsal kimliklerini yönetmeyi ve korumayı göz ardı ediyor.

Birçok marka, dış güçler ve hatta iç çekişmeler nedeniyle bu duruma zorlanmaktadır. Marka Amacına büyük ölçüde güvenen kuruluşlar, amaçlarını uyguladığından emin olmalıdır.

Güçlü bir kurumsal görsel kimlik, marka değerinize muazzam bir değer katar ve aslında onun en güçlü varlığı olabilir. Düzgün bir şekilde geliştirilen bir marka kişiliği, siz ve müşterileriniz arasında bir bağ oluşturur, dayanma gücü oluşturmaya yardımcı olur ve nihai olarak gelecekteki tüm müşteri etkileşimleri için zemin hazırlar.

Bir şirketin marka kimliği, şirketinizin kişiliğini temsil eden görsel ve içerik seçimlerinin birleşimidir. Markanızın yüzüdür.

Marka kimliğiniz, renk paletiniz gibi seçtiğiniz görsel marka öğelerinden oluşur, ancak aynı zamanda markanızın sesini ve tonunu da içerir. Başarılı bir şekilde oluşturulursa, marka kimliğiniz marka değerlerinizi ve misyonunuzu temsil edecek ve ima edecektir.

Güçlü bir marka kimliği oluşturmak, hedef kitleniz tarafından yalnızca küçük bir unsurunu görseler bile tanınabilecek bir marka imajı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İşte marka kimliğinin içerdiği şeylerden bazıları:

  • Renkler, logo, yazı tipleri, düzenler gibi marka görselleri ve fotoğraf ve illüstrasyonlar gibi tasarım öğeleri
  • Slogan veya kısa açıklama, sosyal medya, e-posta ve ürün içi içerik mesajlaşması, reklam metni ve web sitesi metni dahil olmak üzere marka sesi ve tonu

Anahtar çıkarımlar

  • Marka kimliği, görsel tasarım öğelerinin yanı sıra bir markanın sesini ve tonunu içerir. Doğru yapıldığında, bir markanın ahlakını, misyonunu ve vizyonunu temsil edebilir.
  • Marka kimliğiniz hedef pazarınızda yankı uyandırmalıdır, bu nedenle pazar araştırması çok önemlidir.
  • Bir marka kimliği oluşturmak, ürün veya hizmetiniz hakkında farkındalık yaratır ve rekabette öne çıkmanıza yardımcı olur.
  • Bir marka kimliği zaman içinde değişebilir ancak yeniden markalama yoluyla bile olumlu bir müşteri algısını sürdürme konusunda dikkatli olun

Related Posts