Blog Yazıları

Dijital Marketing Nedir?

Dijital pazarlama, SEO’dan blog yazmaya ve dağıtım kanallarından bütçelere kadar birçok alanı kapsayan geniş bir çatı kavramdır.

Çevrimiçi pazarlama olarak da bilinen dijital pazarlama, markaları tanıtmak ve potansiyel müşterileri internet ve aşağıdakiler gibi diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak bağlamak için dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ifade eder: 

 • Arama motorları
 • Web siteleri
 • Sosyal medya
 • E-posta
 • Mobil uygulamalar
 • Mesajlaşma
 • Web tabanlı reklamcılık

Kısacası, bir pazarlama kampanyası yukarıdaki çevrimiçi medya kanallarından herhangi birini kullanıyorsa, bu dijital pazarlamadır.

Günümüzde tüketiciler, ürünleri araştırmak için büyük ölçüde dijital araçlara güveniyor. Araştırmalara göre, müşterilerin yaklaşık %77’si bir markayla etkileşime geçmeden önce internette araştırma yapıyor Bu arada, tüketicilerin % 51’i ürünleri satın almadan önce araştırmak için Google’ı kullandıklarını söylüyor.

Dijital pazarlama, amacı onları satın almaya teşvik etmek, marka bilinirliğini artırmak veya yalnızca markanızla etkileşim kurmak olsun, müşterilere ulaşmak için bir dizi strateji kullanır. Modern dijital pazarlama, aşağıdakileri içeren geniş bir kanal sisteminden oluşur: 

 • Sosyal medya
 • İçerik pazarlama
 • Web sitesi pazarlaması
 • SEO (arama motoru optimizasyonu)
 • Tıklama başına ödeme reklamcılığı

Dijital pazarlamanın gerçek potansiyeline ulaşmak için pazarlamacılar, etkileşim pazarlaması yoluyla etki yaratan stratejileri keşfetmek için günümüzün engin ve karmaşık kanallar arası dünyasının derinliklerine inmelidir.

Katılım pazarlaması, zaman içinde topladığınız verilere dayanarak potansiyel ve geri gelen müşterilerle anlamlı etkileşimler oluşturma yöntemidir. Müşterileri dijital bir ortama dahil ederek, marka bilinirliği oluşturur, kendinizi bir düşünce lideri olarak konumlandırır ve müşteri satın almaya hazır olduğunda işletmenizi ön plana çıkarırsınız.

Dijital pazarlamanın faydaları:

Güçlü bir dijital varlığa sahip olmak size birçok yönden yardımcı olacaktır:

 • Hem satış öncesi hem de satış sonrası farkındalık ve etkileşim yaratmayı kolaylaştıracaktır.
 • Yeni alıcıları daha fazla (ve daha sık) satın alan kudurmuş hayranlara dönüştürmenize yardımcı olacaktır .
 • Ağızdan ağza iletişim ve sosyal paylaşımı ve bunlarla birlikte gelen tüm faydaları başlatacak.
 • Doğru zamanda doğru teklifleri sunarak alıcının yolculuğunu kısaltacaktır.

Dijital pazarlama, kitlenizi tanımanıza, onlar hakkında önemli bilgiler edinmenize ve pazarlama ekibinize güvenilirlik kazandıracak ölçümler sağlamanıza yardımcı olabilir. Dijital pazarlamanın faydaları şunları içerir: 

1. Kitlenizi tanıyacaksınız

Dijital pazarlama, hedef kitlenizi tanımak ve onlarla bağlantı kurmak için mükemmel bir yol sunar. Teklifleri ve mesajları test edebilir ve web sitenizi ziyaret ettikleri en yoğun zamanlara ilişkin fikir edinebilirsiniz. Bir sosyal medya stratejiniz varsa – ki gerçekten yapmalısınız – onlarla daha hızlı ve daha kolay ilişkiler kurabilirsiniz. Kendinizi hedef kitlenize göre ayarlayın ve sizi rekabetten ayırabilecek bir güvenilirlik inşa edin. 

2. Daha ekonomik.

Geleneksel pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, dijital pazarlama ucuzdur. Daha az genel gider var. Pek çok şablonlu sistemden birini kullanarak veya ısmarlama bir tasarım için daha fazla ödeme yaparak, nispeten düşük bir maliyet karşılığında şık, profesyonel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ücretsiz olarak sosyal medya hesapları oluşturabilir ve rekabetçi bir fiyat karşılığında bir e-posta bülteni sağlayıcısıyla ortak olabilirsiniz. Nispeten uygun maliyetli olan dijital pazarlama, en küçük işletmeler için bile uygundur.

3. Herkese, her yerde pazarlama yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama ile potansiyel erişiminiz çok büyük. Dünyanın diğer ucundaki, birden çok saat dilimindeki müşterilerle yerel bir gazeteye ilan veriyormuşçasına sorunsuz bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Pazar erişiminizi genişletebilir ve işinizi daha önce imkansız görünen şekillerde büyütebilirsiniz.

4. Dijital pazarlama uyarlanabilir.

Dijital pazarlama ile yaklaşımınızda hızlı, akıcı ve çevik olabilirsiniz. Farklı stratejiler deneyin, sonuçları değerlendirin ve sonraki ay veya hafta farklı bir şey deneyin. İş kararlarınızı bilinçli olarak almanıza yardımcı olacak gerçek zamanlı verilere erişin; bir kampanyanın sonuçlarını görmek için haftalarca beklemenize gerek yok.

5. Kanala göre kişiselleştirebilirsiniz.

Pazarlama departmanınız, müşterilerin tam o anda bulundukları yerde etkileşim kurmasını sağlamak için birden çok beceriye sahip ekiplerin kanallar arası işlevselliğini devreye almalıdır. Örneğin, her sosyal medya platformu farklı kitleler ve beklentiler içerir, bu nedenle pazarlama her biri için farklı görünebilir. Bu, gönderilerinizin tonunu, görüntülerini, tekliflerini ve zamanlamasını içerir.

6. Kampanyaları ölçebilir ve belirleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama, pazarlamanızın etkinliğini belirlemek için kullanılabilecek geniş bir ölçüm evrenini destekler. Her kanal için hedeflerinizi ve onlar için görmek istediğiniz metrikleri belirleyerek başlayın. Dönüşümlerin ve muhtemel satışların, web sitenize yapılan ziyaretlerin ve çok daha fazlasının sayısını izleyerek işinizi büyütmenize yardımcı olacak çok sayıda değerli bilgi edinebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO). 

SEO, web sitenizin içeriğini, teknik kurulumunu ve erişimini optimize etme sürecidir, böylece sayfalarınız belirli bir anahtar kelime grubu için bir arama motoru sonuç sayfasının en üstünde görünür.

Avantajlar. SEO yoluyla kazanılan organik çevrimiçi trafiğin, arama sıralamaları ve buna bağlı olarak organik site trafiği üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Anahtar kelimeleri ve ifadeleri kullanarak, görünürlüğü büyük ölçüde artırmak ve kalıcı bir müşteri ilişkisi başlatmak için SEO’yu kullanabilirsiniz. SEO, popüler anahtar kelimeler ve deyimler kullanarak bir web sitesinin çevrimiçi arama sonuçlarındaki sıralamasını ve dolayısıyla organik site trafiğini artırmak olarak tanımlanır. Güçlü SEO stratejileri, dijital pazarlama kampanyalarında oldukça etkilidir çünkü görünürlük, kalıcı bir müşteri ilişkisinin ilk adımıdır. 

Related Posts