İçeriğe geç
Ana sayfa » Web Tasarım » Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)

arama-motoru-optimizasyonuArama motoru optimizasyonu (SEO), bir web arama motorunun ücretsiz sonuçları olan bir web sitesinin veya bir web sayfasının çevrimiçi görünürlüğünü etkileme sürecidir – genellikle “doğal”, “organik” veya “kazanılmış” sonuçlar olarak adlandırılır

. Genel olarak, daha önce (veya arama sonuçları sayfasında daha üst sıralarda yer alır) ve daha sık bir arama sonuçları listesinde bir web sitesi görünür, daha fazla ziyaretçi arama motorunun kullanıcılarından alır. Bu ziyaretçiler daha sonra müşterilere dönüştürülebilir. SEO, resim araması, video araması, akademik arama, haber araması ve sektöre özgü dikey arama motorları dahil olmak üzere farklı arama türlerini hedefleyebilir. SEO, yerel arama motoru optimizasyonundan farklıdır; çünkü ikincisi bir işletmenin çevrimiçi varlığını en iyi duruma getirmeye odaklanmıştır, böylece bir kullanıcı kendi ürün veya hizmetlerine yerel bir arama girdiğinde web sayfalarının arama motorları tarafından görüntülenmesini sağlar. Eski yerine ulusal veya uluslararası aramalara daha fazla odaklanır.

Bir internet pazarlama stratejisi olarak SEO, arama motorlarının nasıl çalıştığını, arama motoru davranışlarını belirleyen bilgisayar programlanmış algoritmaları, kullanıcıların aradığı şeyi, arama motorlarına yazılan gerçek arama terimlerini veya anahtar kelimeleri ve hangi arama motorlarının hedef kitle tarafından tercih edildiğini düşünmektedir. Bir web sitesini optimize etmek, hem belirli anahtar kelimelerle olan ilgisini artırmak hem de arama motorlarının endeksleme etkinliklerine yönelik engelleri kaldırmak için içeriğini düzenleme, içerik ekleme, HTML yapma ve ilişkili kodlamayı içerebilir. Geri bağlantıların sayısını veya gelen bağlantıları artırmak için bir siteyi tanıtmak, başka bir SEO taktiğidir. Mayıs 2015 itibariyle, mobil arama masaüstü aramayı aşmıştı. 2015 yılında, Google’ın, mobil aramaları gelecekteki ürünler arasında önemli bir özellik olarak geliştirdiği ve tanıttığı bildirildi. Buna karşılık, birçok marka İnternet pazarlama stratejilerine farklı bir yaklaşım benimsiyor.